img1
img2
img3
img4
img5
Pirts un baļļa

Pirts

"Pirts un pēršanās tas ir temats, par kuru var uzrakstīt simtiem grāmatu, bet šajā senajā3059_web_maz mākslā vienmēr atradīsies kāda aizmirsta un neizbaudīta nianse. Turklāt katram pirtniekam ir savi, īpaši paņēmieni, kuras viņš pietaupa tikai savai praksei un citiem neatklāj.

Nav iespējams precīzi pateikt, kurā zemē pirmoreiz cilvēces vēsturē sāka būvēt telpas, kurās ar uguns, ūdens, akmens un koka palīdzību cilvēki iemācījās attīrīt savu organismu, veikt higiēnas procedūras un dziedināt. 

Pirts procedūra ir vienkārša, bet ar kādu aizrautību cilvēki tai nododas, kad sāk izjust tās sniegto baudu un iespējas. Stingra reglamenta, cik un ko katram darīt, nav, jo pēršanās process ir individuāls. Lai iegūtu visu, ko pēršanās var dot, jābūt maksimāli atvērtam pret notiekošo.

- Pirtī gājējam vajadzētu būt labā noskaņojumā.
- Nedrīkst steigties.
- Pirms kāpšanas uz lāvas ieteicams aplieties ar siltu ūdeni, tad ātrāk sākas svīšana. Ja neaplejas, tad iesilšanas laiks ir ilgāks, bet dziļāks un pamatīgāks.
- Nav ieteicams pirms pēršanās mazgāties ar ziepēm, ja vien neesat ļoti netīrs.
- Uz lāvas labāk gulēt, nevis sēdēt, jo tad pirts gars iedarbojas vienmērīgāk.
- Labāk pērties divatā - vislabāk, ja vīrietis sievieti un otrādi.
- Pirts garu ieteicams aromatizēt.
- No lāvas jānokāpj, kamēr vēl gribas pērties, jo, kad vairs negribas, tad jau ir par daudz un var būt nepatīkamas sajūtas".

Vieglu garu!

* no grāmats "Dziedinošā pirts", Gita Balode, Ziedonis Kārkliņš

Baļļa jeb kubls

Japānā kubls (pie mums baļļa) ir pirts vistiešākajā nozīmē.
Baļļa (kubls) bija novietota iekštelpās. Japānā to sauc par Furo - kubls vienai personai, ko vairāk izmanto personīgai lietošanai mājās, vai Sento - neliels baseins piepildīts ar karstu ūdeni, paredzēts vairākiem cilvēkiem. Tā ir vieta kur japāņi satiekas, apmainās domām, pārrunā ikdienas notikumus un vienojas par sadarbību. Japāņi karsējas vairākas reizes nedēļā, daži pat katru dienu atpūšas karstajā ūdenī pirms vakariņām. Pirms ieiešanas karstajā ūdenī nomazgājas un aplaistas ar karstu ūdeni, tad ielien ļoti karstā Furo ūdenī (45C-50C), kur uzturas 10-15 min. Tad ietinies halātā vai palagā, vai vēl papildus vilnas segā atguļas un turpina svīst vienu stundu, pēc tam noslaukas un dodas pastaigāties.
Japāņi Sento un Furo sauc par Dieva dāvanu.

Ja kublā ūdens vēl nav sakarsis, tad to var izmantot atvēsinošai peldei pēc parastās pirts. Īpaši labi ziemā, kad negribas krist ledusaukstā āliņģī, bet atvēsināties mērenas temperatūras ūdenī.

 

Baļļai ir arī profilaktisks un ārstējošs efekts.
Tā palīdz pie tādām kaitēm kā:
• Vielmaiņu traucējumi
• Gripa
• Iesnas
• Sirds-asinsvadu saslimšanas
• Nervu sistēmas slimības
• Reimatiskas izcelsmes sāpes.

Pirms iekāpt karstajā kublā noteikti vajadzētu nomazgāties dušā vai vismaz noskaloties.